Як намагатися одужати, якщо у вас затяжні симптоми COVID-19

Як намагатися одужати, якщо у вас затяжні симптоми    COVID-19

Автор: Анна Петранжело, 10 січня 2021р. – Факти перевірила Марія Гіффорд

Експерти кажуть, що належний сон і фізичні вправи – це, мабуть, найкраще, що може зробити людина з тривалими симптомами COVID-19

  • Медичні спеціалісти все ще оцінюють наслідки та розробляють найкращі методи лікування для людей з тривалими симптомами COVID-19.
  • Вони рекомендують людям з тривалими наслідками намагатися гарно висипатися і виконувати фізичні вправи згідно з можливостями їх тіла.
  • Вони відзначають, що по всій країні відкриваються клініки, орієнтовані на людей з тривалими симптомами COVID-19.

Вся інформація та статистичні дані базуються на загальнодоступних відомостях на момент публікації. Деяка інформація може бути застарілою. Відвідайте наш коронавірусний центр та слідкуйте за нашою сторінкою оновлень у режимі реального часу, щоб отримати найсвіжішу інформацію про пандемію COVID-19.

Більшість людей, захворівших на COVID-19, одужують протягом кількох тижнів.

 

Але через кілька місяців деякі люди продовжують боротися з симптоми.

 

Їх стали називати “затяжними хворими”. Це явище також називають « довгим COVID-19»  або “пост COVID-19 синдромом”.

«Сподіваюся, що з розвитком подій термінологія так чи інакше визначиться», – сказав доктор Меттью Дж. Ешлі, невропатолог з Неврологічного центру в Каліфорнії.

Але як би ви не називали це явище, довготривалі наслідки COVID-19, за оцінками, впливають на 25-30 відсотків людей, які перенесли цю хворобу.

“Важко визначити, що насправді належить до цієї категорії”, – сказав «Healthline» Ешлі.

“Існує багато нових і серйозних тривалих наслідків COVID-19, які пов’язані з хворобою, але є, в той же час, окремими і чітко визначеними станами”,- сказав він, “такі як інсульт, інфаркт, аноксична травма мозку, синдром Гієна-Барре, легенева емболія, ТГВ тощо, які виникають у деяких пацієнтів через COVID-19 та його наслідки».

“Є ще невезучі люди, які зрештою  проводять тижні в лікарні та в реанімації і відчувають пов’язані з цим ускладнення, включаючи постреанімаційний синдром, посттравматичні розлади тощо”,- додав Ешлі. “Незалежно від того, чи цей стан є “затяжним” синдромом чи ні, він, безумовно, викликає значні довготривалі наслідки для людей і заслуговує на увагу”.

 

 

Поширені симптоми затяжної форми хвороби

Серед поширених довготривалих симптомів – задишка під час тренування та зміна нюху та смаку.

Деякі люди мають затяжні головні болі, біль у суглобах чи кашель. І багато хто вказує на “затуманену свідомість” як проблему.

«Як невропатолог, я не дуже зважаю на цей термін. Але він влучно описує симптоми когнітивної втоми та труднощів з увагою та зосередженістю, які багато людей описують як тривалий наслідок “,- сказав Ешлі.

“Деякі люди можуть просто відчувати незначні когнітивні «провали». Інші описують труднощі навіть із такими простими речами, як оплата рахунків чи надсилання електронного листа », – сказав він.

Ще одна проблема, яка може погіршувати щоденну діяльність – це втома.

“Багато людей, які захворіли на COVID-19, відчувають цей тривалий симптом”,- сказав Ешлі. «Інтенсивність змінюється від людини до людини, але багатьом важко займатися навіть базовою повсякденною діяльністю, наприклад, пересуватися в межах середовища проживання  чи здійснювати щотижневі покупки, не кажучи вже про повернення до роботи, виконання батьківських обов’язків, фізичні вправи тощо».

Доктор Мейді Хорніг – лікар-науковець і доцент епідеміології Школи громадської охорони здоров’я Мейлмен Колумбійського університету в Нью-Йорку.

Вона також страждає від затяжної форми COVID.

Лоскотання в горлі почалось в квітні. Тоді Хорніг не усвідомлювала, що це, можливо, перша ознака COVID-19.

Потім з’явилися “ковідні пальці” на ногах, які в один момент настільки набрякли, що вона не могла носити взуття.

Після цього почалася 12-денна лихоманка.

Під час хвороби у Хорніг були набряклі лімфатичні вузли, прискорений пульс і гіпертонія на рівні кризи. Додайте до цього ще дисбаланс гормонів щитовидної залози, високий рівень холестерину та анемію.

Хорніг працює повний робочий день, але це все ще не відповідає її рівню до COVID-19. Вона відчуває, неначе хтось витягує вилку з електричного пристрою без резервного акумулятора і  «все йде відразу».

Боротьба з симптомами

“COVID-19 має здатність заражати та вражати багато різних тканин. Пандемія, що триває, та інші події є стресовими факторами і явно додають багатьом труднощів “, – сказала «Healthline» Хорніг.

 

Вона рекомендує розглядати своє тіло в якості власного орієнтира.

«Якщо ви відчуваєте себе виснаженим, важливо з’ясувати, скільки ви насправді спите. Засинати і спати – це проблема для багатьох людей “, – каже Хорніг. “Якщо ви не висипаєтесь, навіть якщо лежите в ліжку нормальну кількість годин, працюйте над гігієною сну”.

Повернення до фізичних вправ може стати справжнім випробуванням. Якщо ви не можете відразу відновити свій рівень до COVID-19, робіть це повільно і не поспішайте.

Хорніг пропонує використовувати телефонний додаток для планування фізичних навантажень, щоб ви могли мати краще уявлення, скільки ви насправді їх робите.

“Ми насправді не розуміємо механізму знесилення чи нездужання після навантажень. Ми вважаємо доцільним проявляти крайню обережність. Уважно слідкуйте за тим, як ви себе почуваєте. Якщо у вас проблеми з диханням, будьте дуже обережні з фізичними вправами”, – каже Хорніг.

Вона радить виконувати такі вправи, як йога та часткові віджимання, під час яких можна контролювати диханням.

“Якщо у вас респіраторні симптоми, дуже важливо правильно розподілити свою енергію”, – сказав Хорніг.

З власного досвіду вона знає, що прагнення вийти за рамки можливого може погіршити ситуацію. Будьте обережні, уповільніть свій темп і виділяйте час на відпочинок.

При набряках пальців на ногах чи самих ніг піднімайте ноги на 15-20 хвилин кілька разів на день.

Коли говорити з лікарем

Зі збільшенням можливостей дистанційної медицини вам не обов’язково особисто відвідувати лікаря.

Організуйте віртуальний візит, якщо у вас є якісь проблеми чи питання, як позбутися постійних симптомів після COVID-19.

Розлади сну, наприклад, можна лікувати.

“Сон – це час, коли імунна система та мозок виконують багато роботи”, – каже Хорніг. “Коли ви не отримуєте достатньої кількості якісного сну, ви потенційно порушуєте ці важливі аспекти перебудови організму, щоб витримати наступний раунд стресових факторів”.

Негайно зверніться до лікаря, якщо у вас є симптоми тромбоутворення, що може призвести до легеневої емболії чи інсульту. І негайно зверніться за медичною допомогою, якщо у вас є:

 

  • проблеми з диханням
  • біль у грудях чи тиск
  • швидка втрата або збільшення ваги
  • неможливість їсти або пити
  • шлунково-кишкові проблеми
  • проблеми сонливості

При лікарнях по всій країні з’являються клініки, які лікують затяжні форми COVID, такі як Центр догляду за хворими після COVID-19 на горі Синай та Клівлендська клініка постреанімаційного відновлення. Ваш лікар може допомогти вам знайти клініку в вашому регіоні.

Симптоми COVID-19 можуть бути дуже схожими на симптоми грипу, міалгічного енцефаломієліту/синдрому хронічної втоми та інші стани.

Якщо є сумніви, тест може допомогти підтвердити причину ваших симптомів, щоб ви могли отримати правильну допомогу.

Повідомляйте лікаря про нові симптоми чи погіршення і відстежуйте їх належним чином.

Затяжні хворі та дослідження

Дослідження COVID-19 все ще знаходяться на ранній стадії.

“В цілому нам невідомо, як довго можуть зберігатися ці різноманітні симптоми чи інші, які ще ми повинні ідентифікувати”, – каже Ешлі.

“Також залишається незрозумілим, які можливі додаткові труднощі виникатимуть у людей, які зіткнулися з вірусом і “одужали”, – каже він. “Єдиний спосіб дізнатися більше -це проводити з часом добре продумані і послідовні наукові дослідження”.

Дослідники потребують вашої допомоги.

Solve M.E.- це організація, яка працює над вдосконаленням лікування міалгічного енцефаломієліту/синдрому хронічної втоми, що має ті ж симптоми, що і COVID-19.

За допомогою свого Реєстру та Біобанку You + ME компанія Solve M.E. збирає дані та біологічні зразки від людей з тривалим перебігом COVID-19 для порівняння з даними людей з міалгічним енцефаломієлітом/синдромом хронічної втоми.

Survivor Corps (Корпус виживших) мобілізує людей, які постраждали від COVID-19, щоб допомогти у проведенні досліджень. На їхньому веб-сайт міститься перелік національних та спеціальних державних досліджень та випробувань.

Якщо ви перенесли COVID-19 і хочете пожертвувати реконвалесцентну плазму, скористайтеся цими посиланнями, щоб знайти місце поблизу:

 

  • AABB Blood Donation Site Locator
  • CoVIg-19 Plasma Alliance
  • The Fight Is In US

 

Втрата запаху, пов’язана з м’якшими випадками COVID-19

  • Близько 86 відсотків хворих на COVID-19 частково чи повністю втрачають свою здатність відчувати запахи.
  • Але згідно з новими дослідженнями, більшість тих, хто втратив відчуття запаху,  перенесли легку форму хвороби.
  • Дослідники вважають, що у пацієнтів з легкою формою захворювання може бути   вищий рівень певних антитіл, які обмежують поширення COVID-19 на ніс.

Вся інформація та статистичні дані базуються на загальнодоступних відомостях на момент публікації. Деяка інформація може бути застарілою. Відвідайте наш коронавірусний центр та слідкуйте за нашою сторінкою оновлень у режимі реального часу, щоб отримати найсвіжішу інформацію про пандемію COVID-19.

Втрата нюху стала характерним симптомом деяких випадків COVID-19. Зараз експерти вивчають, як цей симптом може виявити, чи є у людини ймовірність важкого захворювання.

Близько 86 відсотків хворих на COVID-19 частково чи повністю втрачають здатність відчувати запахи. Але більшість тих, хто втратив нюх (майже 55 відсотків), мали легку форму захворювання, згідно з новим дослідженням, опублікованим цього тижня.

Дослідники кажуть, що причина цього не зовсім зрозуміла. Але вони вважають, що у пацієнтів з легкими захворюваннями може бути вищий рівень певних антитіл, які обмежують поширення COVID-19 на ніс.

Однак остаточна відповідь залишається незрозумілою, сказав «Healthline» д -р Джонатан Овердевест, доцент ринології та хірургії основи черепа Колумбійського університету,.

“Ми знаємо, що втрата запаху при COVID-19 – це більше, ніж простий механізм, який ми спостерігаємо при сезонних інфекціях верхніх дихальних шляхів, де загальні симптоми закладеності носа та нежиті призводять до погіршення потоку повітря та зменшення доставки запахів до області носа, що відповідає за запах “, – сказав він.

Пацієнти з важкою формою COVID-19 найменш схильні

В ході дослідження були проаналізовані дані, повідомлені пацієнтами: 2581 особа в 18 європейських лікарнях.

Дослідники виявили, що майже 55 відсотків пацієнтів з легкою формою COVID-19 відчували певну ступінь втрати запаху (аносмія). Втрата запаху тривала близько 22 днів.

 

Це порівняно з приблизно 37 відсотками випадків від середньої важкості до критичних. І пацієнти, які перенесли важку до критичної форму COVID-19, найменше повідомляли про втрату нюху – лише 6,9 відсотка.

Відповідаючи на питання, чому втрата нюху може бути більш поширеною у легких, а не у важких випадках COVID-19, Овердевест сказав, що велика кількість легких випадків може мати до цього певне відношення.

«Наглядність цієї асоціації обмежується рядом незрозумілих факторів. Однак основним обмеженням для такого висновку є упередженість та статистика », – каже він. “Де абсолютна кількість помірних випадків COVID-19 у порівнянні з важкими випадками показує більше осіб, які зазнали зміни запаху”.

Більшість пацієнтів врешті-решт одужали

Близько 25 відсотків постраждалих людей сказали, що вони не відновили нюх навіть через 60 днів після його втрати.

“Згідно з дослідженням, більшість людей відновлюють нюх протягом 3 тижнів”, – сказав доктор Роберт Глаттер, лікар швидкої допомоги лікарні Ленокс Хілл у Нью -Йорку. “Але у 15 відсотків пацієнтів це може зайняти до 2 місяців і у менше 5 відсотків – до 6 місяців”.

Глаттер підкреслив, що досі у більшості пацієнтів це не є постійною втратою. Проте він попередив, що «нам все ще потрібно уважно стежити за пацієнтами, які продовжують втрачати нюх».

За словами Глаттера, інші респіраторні віруси, такі як віруси застуди (риновіруси) або інші поширені коронавіруси, можуть призвести до тимчасової втрати нюху та смаку на період до одного тижня.

“Люди зазвичай швидко одужують без тривалих порушень почуттів смаку або запаху”,-сказав він і пояснив, що це, як правило, пов’язано з простою закладеністю носа або набряком носових ходів, “на відміну від пошкодження опорних клітин, що  спостерігається у людей з діагнозом COVID-19 “.

Втрата запаху може вплинути на ваше здоров’я

На відміну від зору чи слуху, втрата нюху може здатися не такою серйозною. Проте Глеттер сказав, що це може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям.

«М’яко кажучи, це може мати руйнівні наслідки. Пацієнти з наявними психічними захворюваннями, такими як депресія або тривожність, можуть відчути погіршення симптомів “, – сказав він. “А ті, у кого раніше не було психічних захворювань, можуть відчути почуття тривоги, депресії або ізоляції”.

Крім того, здатність визначати запахи має вирішальне значення для виявлення небезпеки у нашому середовищі.

 

Глеттер каже, що хоча нюх безпосередньо пов’язаний з відчуттям задоволення у нашому житті, запах також має вирішальне значення для виявлення небезпеки, такої як дим від пожежі, токсичні випари або навіть неприємний запах зіпсованої їжі.

“Відчуття запаху є невід’ємною частиною нашої безпеки, діючи як система попередження, але також функціонує, щоб доставляти нам задоволення у повсякденному житті”, – каже він. “Це включає їжу, пиття, насолоду від аромату букета квітів або просто аромат самої природи”.

Що робити, якщо ви раптом втратили нюх

Якщо ви втратили відчуття запаху, каже Овердевест, ви можете щось зробити, щоб допомогти його повернути, окрім простого очікування.

“Існують докази, що найкраще підтверджують доцільність введення протоколу нюхових тренувань у вашу повсякденну життєдіяльність”, – сказав він. “Цей протокол спрямований на використання набору ефірних масел для стимулювання сприйняття запаху цієї олії, а також образу цього аромату”.

На думку Овердевеста, однією з олій, включених до цього протоколу, є трояндова олія. Суть ідеї полягає в тому, щоб вдихати запах короткими подихами, “а потім вдуматися, як раніше пахли троянди, і загалом уявити образи троянд”.

Він додав, що інші методи лікування, які мають різний рівень доказовості, “включають топічні стероїди та численні добавки”.

В даний час проводиться клінічне випробування, яке розглядає добавки з жирною кислотою омега-3 як можливий метод лікування втрати запаху. Існують також докази, що один з важливих для нас мінералів може викликати втрату запаху при надмірному вживанні.

Одне недавнє дослідження показало, що хоча цинк демонструє докази щодо зменшення тривалості та тяжкості застуди, надмірне використання назальних спреїв, що містять цинк, може вплинути на вашу здатність сприймати запахи.

Підсумок

Нове дослідження показує, що приблизно 86 відсотків людей, хворих на COVID-19, втрачають відчуття запаху. Однак це траплялося набагато частіше у пацієнтів з легкою формою захворювання.

Дослідники кажуть, що втрата нюху виникає не через закладеність носа, як при інших сезонних респіраторних захворюваннях. Але визнають, що вони все ще не знають, чому це відбувається при COVID-19.

Вони вважають, що це може бути пов’язано з реакцією антитіл на зараження новим коронавірусом.

Експерти стверджують, що цей стан зазвичай не є постійним, і існують способи відновити нюх за допомогою ефірних масел та певних добавок.

До колективного імунітету до COVID-19 ще далеко: як вакцини можуть нас туди привести

Експерти кажуть, що досягнення колективного імунітету до COVID-19 буде поетапним процесом, який буде в значній мірі залежати від того, скільки людей будуть вакциновані.

  • Хоча поширення вакцин проти COVID-19 обнадійливе, поки що невеликий відсоток американців пройшли вакцінацію.
  • Більшість прикладів показують, що для досягнення колективного імунітету потрібно, щоб більшість – 60 або 70 відсотків – людей були вакциновані.
  • Колективний імунітет без вакцинації можливий, але це призведе до загибелі мільйонів людей, а також перевантажить систему охорони здоров’я.
  • Шлях до нормального життя буде поступовим, але позитивні результати почнуть помічатися тоді, коли вакцинується більше людей.

Вся інформація та статистичні дані базуються на загальнодоступних відомостях на момент публікації. Деяка інформація може бути застарілою. Відвідайте наш коронавірусний центр та слідкуйте за нашою сторінкою оновлень у режимі реального часу, щоб отримати найсвіжішу інформацію про пандемію COVID-19.

Якщо 2020 рік був роком, коли COVID-19 зруйнував життя, як ми це знаємо, то 2021 рік обіцяє стати роком, коли вакцини почнуть повертати все в норму.

Але попереду ще довгий шлях. Станом на січень у всьому світі було зроблено понад 17 мільйонів щеплень, з них понад 6 мільйонів – у Сполучених Штатах.

За даними США кількість вакцинованих складає менше 2 відсотків населення країни, тому виникає питання, коли ми почнемо звертати за ріг.

Запитайте будь -якого експерта з інфекційних хвороб, і всі вони скажуть вам, що зупинка поширення хвороби зводиться до одного великого чинника: колективного імунітету.

“Колективний імунітет працює, тому що багато людей “в колективі” мають імунітет до хвороби, що вони діють як буфер для тих, хто знаходиться в тій же спільноті, але не мають імунітету, і захищають їх”, – пояснила доктор Шеллі Фасенте, епідеміолог інфекційних хвороб і засновник Facente Consulting, консалтингової фірми з питань охорони здоров’я, присвяченої громадам з недостатніми ресурсами.

“Щоб він працював, дійсно потрібно багато людей з імунітетом”, – сказала вона «Healthline». «Двадцять або 30 відсотків людей з імунітетом в ​​спільноті – це недостатньо для захисту вразливих. Враховуючи те, що ми знаємо, наскільки легко поширюється COVID-19, більшість вчених підрахували, що для колективного імунітету в спільноті необхідно від 60 до 70 відсотків людей з імунітетом».

Колективний імунітет і вакцини

Навіть і без вакцини COVID-19 йшов би своїм ходом, а колективний імунітет був би досягнутий шляхом масового зараження.

Але це обійшлося б ціною багатьох смертей.

Доктор Кейсі Келлі, лікар, який заснував клініку Case Integrative Health і довго розповідав про вірус, сказав «Healthline», що деякі групи запропонували просто дати вірусу продовжити свій шлях.

“Проблема з цією ідеєю, звичайно, в тому, що більшості населення доведеться перехворіти на COVID-19”,-пояснила вона. “Навантаження на систему охорони здоров’я, безсумнівно, поставить під ризик тисячі, якщо не мільйони життів”.

Ось чому вакцини важливі.

Келлі каже, що вони покликані допомогти організму виробити антитіла, які можуть атакувати вірус.

Вона сказала, що це повинно надавати нам деякі або навіть всі переваги природного імунітету без фактичного зараження вірусом.

Гра в очікування

Вакцини дають нам підстави з оптимізмом чекати найближчих місяців.

Але оскільки кількість випадків захворювання продовжує різко зростати, експерти радять бути пильними.

Доктор Філіп Сміт, експерт з питань громадського здоров’я та доцент Університету Маямі в Огайо, працював в університетському Комітеті з планування та координації «Безпечне повернення до кампусу».

Він сказав «Healthline», що пандемія стала навчальним досвідом для тих, хто працює в сфері охорони здоров’я.

“Ми так багато дізналися з минулого півріччя про те, що працює, а що потребує вдосконалення”, – сказав Сміт.

“Ми знаємо, що можемо створити безпечні середовища”, – додав він. «Минуле півріччя показало, що ризик передачі інфекції дуже низький, коли всі люди носять маски та дотримуються дистанції – як у класі чи офісному приміщенні – і коли хворі і контактні особи швидко ідентифіковані, потім ізольовані чи поміщені під карантин . Ми також помітили, що COVID-19 може поширюватися, як пожежа, якщо люди не вживають запобіжних заходів, особливо під час громадських зібрань “.

 

Сміт сказав, що до тих пір, поки колективний імунітет не почне укорінюватися,  надзвичайно важливо, щоб установи запровадили політику масок та дистанціювання, а також ретельні програми тестування та відстеження контактів.

Особам з високим ризиком слід залишатися вдома та надавати їм можливість дистанційної діяльності.

Скептичні?

За останні два десятиліття спостерігається зростання кількості людей, які скептично ставляться до вакцинації, якщо не опираються їй повністю.

Вакцини проти COVID-19 нові і з’явились швидко, що може призвести до певного рівня скептицизму.

Тим, у кого є запитання, експерти кажуть, що найкраще спілкуватися з кваліфікованим медичним працівником, наприклад сімейним лікарем.

Доктор Вільям В. Лі, автор книги «Їсти, щоб побороти хворобу: нова наука про те, як ваше тіло може зцілити себе», розкрив те, що він розповідає своїм пацієнтам.

«Як лікар, я завжди намагаюся пояснити своїм пацієнтам необхідність лікування. Якщо вони скептично налаштовані, надаючи їм впевненості в лікуванні та розуміння, ми можемо переконати людей продовжувати лікуватися “, – сказав він «Healthline». «Я іноді запитую, чи є у когось друг чи член сім’ї, хто отримав вакцину, щоб допомогти їм відчути, що вони не єдині, хто робить це. І нарешті, у мене є фотографії пошкоджених легенів людей, хворих на COVID-19, і, як і реклама проти куріння, реальність цієї хвороби іноді допомагає людям прийняти рішення ».

Експерти стверджують, що можливо вакцини проти COVID-19 і нові, але важливо пам’ятати, що наука, яка стоїть за вакцинами, і те, що змушує їх працювати, нідійні.

Сміт каже, що ще невідомо, чи COVID-19 можна викорінити чи просто стримати, але він зауважує, що в минулому ми вже бачили, чого може досягти ефективна вакцина.

“У кожному прикладі викорінення в нашій історії є спільна складова: колективний імунітет, що виникає внаслідок широкої вакцинації”, – сказав він. «Те, наскільки ми зможемо повернутися до нормального стану, буде повністю залежати від того, наскільки люди готові вакцинуватися, і від здатності націй справедливо та ефективно поширювати вакцину у глобальному масштабі. Коли антивакцинаційні настрої та відсутність пильності перешкоджають формуванню колективного імунітету, захворюваність дуже передбачувано зростає ».

Коли все нормалізується?

Майже через рік після пандемії було б втішно знати, що є певна дата, коли все повернеться до нормальних умов.

Визначити таку дату неможливо, але з впровадженням вакцин ми поступово наближаємося до цього часу, коли б це не сталось.

Келлі каже, що нам потрібно побачити великий відсоток щепленого населення, перш ніж ми завернемо за ріг. Один показник, на який слід звернути увагу,- це R0 або R-нуль.

“R0 2 означає, що одна інфікована людина передасть COVID-19 двом іншим людям”,-пояснила вона. “Існує багато факторів, які враховують це число, але головним чином, R0 більше 1 означає, що вірус зростає, R0 1 означає, що вірус стабільний, а R0 менше 1 означає, що вірус згасає. Оскільки все більше людей отримують вакцину в регіоні, R0 для цього регіону має почати різко падати ».

Сміт каже, що важливо бути терплячим з тим, має бути поетапним, а не миттєвим процесом.

“Повернення до нормального життя не буде таким, як, наприклад, одного дня, ми в країні COVID-19, а наступного дня все так, як було до початку хвороби. Повернення до нормального стану стане процесом дюйм за дюймом, де ми з часом поступово стаємо все більш і більш нормальними “,-сказав він.

“Показником нормальності ситуації буде колективний імунітет, але не тільки наших власних громад та наших країн”, – додав він. «Наш колективний імунітет має бути глобальним, тому що ми живемо в глобальному суспільстві. Це займе багато, багато часу. З огляду на це, чим більше людей вакцинуються, тим більше ми змінемо цей показник, і тим в більшій мірі ми зможемо поступово повернутися до нормального життя».

 

Справлятися з депресією та тривожністю може бути важче під час COVID-19. Ці 12 порад можуть допомогти:

Пандемія COVID-19 спровокувала погіршення симптомів у багатьох людей, які живуть з тривогою чи депресією, одночасно ускладнивши лікування.

  • Частота призначення ліків від депресії та тривожності досягла піку в 2020р.
  • Симптоми депресії та тривоги погіршилися під час пандемії.
  • Існують можливості допомогти з вартістю ліків від депресії та тривоги..

Вся інформація та статистичні дані базуються на загальнодоступних відомостях на момент публікації. Деяка інформація може бути застарілою. Відвідайте наш коронавірусний центр та слідкуйте за нашою сторінкою оновлень у режимі реального часу, щоб отримати найсвіжішу інформацію про пандемію COVID-19.

Пандемія викликала психічне напруження у багатьох людей в усьому світу. А для тих, хто живе з тривогою та депресією, вплив суворий.

За інформацією GoodRx частота призначення препаратів для лікування депресії та тривоги досягла піку в 2020 році.

В результаті опитування 1000 американців, яким діагностували тривожність чи депресію, 63% повідомили, що симптоми тривоги чи депресії були “гіршими” чи “набагато гіршими” під час пандемії COVID-19, ніж раніше.

«Переживання стресової ситуації, такої як фінансова незахищеність, потрясіння в сім’ї, травми, втрати або, звичайно, нинішня пандемія COVID-19, безумовно, можуть стати причиною погіршення симптомів депресії та тривоги. Для людей, які вже впоралися зі своєю тривогою та/або депресією, стресові фактори життя можуть змінити баланс від здорового функціонування до погіршення психічного здоров’я », – розповіла «Healthline» Саша Гуттентаг, Доктор філософії і науковий співробітник GoodRx.

Дебора Серані, Доктор психології, психолог і професор Університету Адельфі, каже, що негативні події в житті є тригером номер один, який викликає рецидив або погіршення симптомів тривоги та депресії.

Під час опитуванні GoodRx серед випадків, пов’язаних з пандемією COVID-19, люди найчастіше повідомляли про труднощі з мотивацією для здорового харчування та фізичних вправ, які є двома важливими факторами для полегшення симптомів депресії та тривоги.

«Під час кризи буває важко забезпечувати належний догляд за собою. Оскільки багато з нас зайняті стримуванням пожежі в своєму житті, ми зазвичай буваємо занадто втомлені, щоб практикувати розумне харчування, фізичні вправи чи інші види підзарядки ”, – каже Серані.

Вона пропонує передати домашні справи іншим, обмежити навантаження впродовж дня і пообіцяти робити щось заспокійливе раз на день, наприклад, прийняти ванну, випити чашку чаю, подрімати чи попрактикувати глибоке дихання впродовж  5 хвилин.

Стосовно занять спортом Гуттентаг зазначає, що невелика кількість фізичних вправ вивільняє в мозку хімічні речовини, що автоматично покращує настрій.

«Багато людей можуть не вважати за можливе продовжувати свої допандемічні тренування, і це нормально. Однак регулярні фізичні вправи можуть бути корисними для вашого психічного здоров’я, навіть якщо це щось дуже просте: прогулянка, 5 хвилин на розтяжку або заняття йогою. Хоббі подібно садівництву також можна зарахувати як фізичні вправи “, – каже вона.

Тим, кому важче зробити вибір на користь здорового харчування, варто почати з невеликих змін.

«Наприклад, якщо ви інколи заїдаєте стрес вдома, спробуйте запастися корисними закусками та замінити перероблені продукти на натуральні альтернативи з більшою поживною користю», – сказав Гуттентаг.

Незважаючи на весь стрес, який приносить пандемія, існують способи, які допоможуть керувати вашим психічним здоров’ям під час COVID-19. Розгляньте ці 12 простих порад:

  1. Добре висипайтеся вночі

Хоча поставити сон в пріоритет не завжди просто, Гуттентаг каже, що він має вирішальне значення для благополуччя людини.

«Якщо тривога або депресія впливають на ваш сон, подумайте про обмеження споживання кофеїну, алкоголю та нікотину, створення режиму сну та знайдіть якусь розслаблюючу діяльність – наприклад, читання, ведення щоденника чи слухання тихої музики – щоб уповільнити роботу мозку перед сном, ” каже вона.

  1. Дотримуйтесь режиму

Дотримання режиму сну, прийому їжі, фізичних вправ та роботи може допомогти подолати стрес.

“Дослідження показують нам, що коли ми дотримуємося графіка в періоди травм чи стресові часи, ми справляємось з ними краще”, – каже Серані.

  1. Практикуйте вдячність і уважність

У важкі часи пошук способів бути вдячними може допомогти впоратися з проблемами.

 

“Зосередження на хороших речах у нашому житті посилює гормони хорошого самопочуття – серотонін і допамін”,-каже Серані.

Практика медитативного зосередження набула популярності як спосіб боротьби з депресією, тривогою та стресом, додає Гуттентаг.

«Якщо ви ще не знайомі з практикою зосередження, ви можете почати заняття з кількох хвилин, сидячи або лежачи, знайшовши для цього тихе місце. Спробуйте зосередитися на своєму диханні, помічаючи кожний вдих та видих та дозволити своїм думкам і почуттям відійти від вас», – каже вона.

  1. Зверніться за соціальною підтримкою

Хоча соціальне дистанціювання вимагає проведення більше часу на самоті, Гуттентаг каже, що підтримка інших може допомогти покращити симптоми депресії та тривоги.

«Залишатися на зв’язку з близькими людьми може бути важко під час пандемії, але з часом це може допомогти вам відчути себе менш самотнім. Крім того, багатьом людям корисно попрацювати з групою підтримки однолітків особисто чи онлайн. Громадських ресурсів багато, оскільки і депресія, і тривога дуже поширені », – каже вона.

  1. Використовуйте безконтактну доставку

Якщо ви стурбовані тим, що ви заразитесь вірусом SARS-CoV-2, що викликає COVID-19, якомога частіше користуйтесь послугами безконтактної доставки та доставки до тротуару для таких речей, як їжа, одяг та ліки.

«У багатьох аптеках є безкоштовна доставка, якою ви також можете скористатися. Додатковий стрес і занепокоєння через покупки під час пандемії можна послабити за допомогою цих послуг “, – каже Серані.

  1. Користуйтеся віртуальним зв’язком з надавачами послуг

Подумайте про використання телетерапії для планових оглядів та отримання лікування від спеціаліста з психічних захворювань.

«Терапія може допомогти вам знайти нові способи оцінювати свою ситуацію та здатність впоратися з проблемами, коли ваші думки та почуття візьмуть верх… Обираючи терапевта, обов’язково проаналізуйте свої варіанти, щоб знайти відповідне рішення для ваших лікувальних потреб, бюджетних обмежень та, найголовніше, з ким вам найбільше комфортно “, – сказав Гуттентаг.

Якщо вам не вдається зв’язатися з вашим фахівцем з психічних захворювань і вам потрібно негайно з кимось поговорити, такі ресурси, як кризова SMS лінія та національна лінія попередження самогубств, доступні для надання підтримки цілодобово та без вихідних.

 

  1. Що робити, якщо я не можу дозволити собі курс лікування або ліки?

За даними GoodRx 20 відсотків респондентів, яким призначають препарати від депресії або тривоги, повідомили, що вони не могли дозволити собі один із препаратів під час пандемії, що обмежувало доступність призначення та викликало зміни в режимі лікування.

Крім того, 37 відсотків респондентів повідомили щонайменше про одну проблему, пов’язану з прийомом їх препаратів, включаючи пропущення, відмову чи нормування прийому; зміну аптеки або проблеми з аптекою, де вони регулярно беруть медикаменти.

Якщо ви не можете дозволити собі ліки від тривоги чи депресії, подумайте про наступне.

  1. Порівнюйте ціни

Оскільки ціни на медикаменти можуть варіюватися в різних аптеках, проведіть дослідження, в якій з них найбільш доцільно придбати ваші. На GoodRx ви можете порівняти ціни препаратів та знайти купони на знижки в місцевих аптеках, незалежно від страховки.

Серані пропонує звернутися до фармацевтичної компанії, яка виробляє ваші препарати, щоб попросити купони чи промо коди на знижку. Фармацевтичні компанії також пропонують програми допомоги пацієнтам, щоб допомогти людям, яким важко дозволити собі ліки.

 

  1. Зателефонуйте до своєї страхової компанії

Щоб зменшити побоювання, що у вас на карантині можуть закінчитися ліки, в деяких випадках страхові компанії можуть дозволити вам поповнити рецепт раніше “дати поповнення”.

“Багато компаній пропонують такі умови під час COVID”, – каже Серані.

  1. Попросіть поставку на 90 днів

Замість того, щоб купувати ліки щомісяця, попросіть свого лікаря виписати вам рецепт на 3-місячний запас. Це може зменшити загальну вартість рецепта.

  1. Вимагайте зразків

Якщо у вашій аптеці виникають проблеми з постійним триманням ваших препаратів в наявності, Серані рекомендує попросити у свого лікаря зразки препаратів.

Вона також пропонує: «[Попросіть] свого лікаря -психіатра, чи може він чи вона знизити вартість сеансу, якщо втрата роботи, фінансові труднощі чи інші стресові фактори ставлять під сумнів продовження терапії».

 

  1. Використовуйте телемедицину

Якщо COVID-19 заважає вам відвідати лікаря або аптеку, але вам потрібен новий рецепт, подумайте про послугу телемедицини.

“Зараз також може бути сприятливий час для перевірки аптек з поштовим замовленням-вони часто пропонують великі знижки та безкоштовну доставку”,-каже Гуттентаг.

 

Чому Флорида  – найбільш постраждалий штат під час цього спалаху COVID-19?

  • Флорида лідирує в країні за новими випадками COVID-19, а також за смертністю, пов’язаною з цією хворобою.
  • Губернатор штату закликав людей вакцинуватися, але він намагався заблокувати місцевий масковий режим і наполягав на закритті підприємств.
  • Експерти стверджують, що ці фактори сприяли сплеску COVID-19 у Флориді, який, як вони сподіваються, досягне свого піку не раніше, як ще через кілька тижнів.

Флорида є епіцентром зростання випадків захворювання на COVID-19, спричиненого високоінфекційним варіантом Дельта.

На сьогодні Сонячний штат лідирує в країні з великим відривом у нових випадках COVID-19, а також у смертності від цієї хвороби.

31 липня, Флорида повідомила про найбільшу одноденну кількість нових випадків, які зазнав штат з початку пандемії – 21 683, а кількість нових підтверджених випадків зросла на 50 % за попередній тиждень. На штат припадає п’ята частина всіх нових випадків COVID-19 в США.

Близько 22 відсотків ліжок відділення інтенсивної терапії в лікарнях Флориди займають люди з COVID-19, що є найвищим показником в країні.

“В деякому роді це просте розрахунки”, – сказав «Healthline» д -р Стівен Кіммель, голова департаменту епідеміології в Коледжі громадського здоров’я та медичних професій Університету Флориди. “У вас є варіант, який поширюється набагато легше, є люди, заразні вже протягом тривалого періоду часу, є щеплені люди, які, ймовірно, можуть переносити його та поширювати серед інших, а варіант Дельта більш небезпечний і призводить до більшої кількості госпіталізацій”.

Лікарняні ліжка в штаті швидко заповнюються людьми, які мають серйозні випадки COVID-19, заявила Мері Мейх’ю, президент та головний виконавчий директор Асоціації лікарень Флориди.

“Варіант” Дельта “призводить до дуже важких форм в ​​лікарнях і просто лютує серед невакцинованих”, – сказала вона «Healthline».

Мейх’ю додала, що за останній місяць госпіталізація COVID-19 у Флориді зросла приблизно з 2000 до більш ніж 10 000. У 2020 році аналогічний стрибок був зроблений за 2 місяці.

Сплеск випадків серед молодих людей

COVID-19 не тільки швидше поширюється у Флориді – він вражає інший прошарок населення.

У 2020 році переважно літні люди заповнювали лікарняні ліжка у Флориді, каже Мейх’ю, особливо серед людей, які захворіли в будинках престарілих. Зараз середній вік пацієнтів з COVID-19 у деяких лікарнях – 40, а не 60.

“Рівень вакцинації серед людей похилого віку досить гарний, але серед молодих людей він менший, і ми спостерігаємо більше госпіталізацій в цій категорії населення”, – каже Кіммел.

Він сказав, що у Флориді спостерігається чітка кореляція між рівнем вакцинації в окрузі та передачею вірусу.

«Перш за все, нам потрібно вакцинувати більше людей. Це найголовніше “, – каже Кіммел.

Дії губернатора

У відповідь губернатор Флориди Рон ДеСантіс звинуватив ЗМІ в поширенні «істерії» та нагнітанні страху, заявивши, що теперішній сплеск випадків не такий страшний, як у 2020 році, оскільки люди молодші і, ймовірно, менш вразливі.

ДеСантіс також намагався перекласти провину за спалах COVID-19 в своєму штаті на іммігрантів, що перетинають кордон США з Мексики, але Кіммел сказав, що дані не підтверджують це твердження.

Хоча губернатор Флориди закликав жителів штату вакцинуватися, він чинить перешкоди заходам, спрямованим на стримування поширення хвороби серед мешканців штату.

DeSantis намагався блокувати вимоги місцевих громад та шкіл носити маски для обличчя з метою уповільнення передачі вірусу, а також виступав проти спроб приватного бізнесу вимагати вакцинації як умови надання послуг.

Він також наполягав на тому, щоб штат не застосовував локдаун для боротьби з варіантом Дельта.

Що потрібно зробити

“Очевидно, що не носіння масок збільшить поширення [хвороби]”, – сказав Кіммел.

Він закликав жителів Флориди носити маски у закритих громадських місцях та на відкритому повітрі під час спілкування з людьми, чий статус щеплення невідомий.

Мейх’ю заявила, що лікарні Флориди все ще тримають свої позиції проти нового спалаху COVID-19. Проте вона зазначила, що нова хвиля випадків, ймовірно, не досягне свого піку ще кілька тижнів, і що лікарні по всьому штату (та країні) борються з нестачею персоналу.

“Головна відмінність цього разу [у порівнянні з 2020 роком] – це поєднання впливу значної кількості госпіталізацій COVID-19 з дуже хворими неКОВІДними пацієнтами, -сказала вона. “Всі намагаються зрозуміти, чому саме в цей час року ми спостерігаємо великі кількості респіраторних захворювань, не пов’язаних з COVID”.

Мейхью сказала, що рівень повної вакцинації у Флориді – 49 відсотків населення – не надто далекий від середнього по країні (50 відсотків), і припустила, що інші штати, окрім таких гарячих точок, як Флорида та Техас, незабаром можуть пережити подібні стрибки випадків COVID-19 та госпіталізацій через поширення варіанту Дельта.

“Я думаю, що Флорида знаходиться на початку кривої, і решта країни матиме подібні випадки”, – сказала вона.

Кіммель додав, що епідеміологічні дані вже показують, що сплеск “відбувається по всій країні”.

“Це просто природа цього варіанту”, – сказав він.

 

Ось де ви найбільше ризикуєте заразитися COVID-19, якщо ви не щеплені

  • В той час як варіант COVID-19 Дельта продовжує поширюватися по країні, невакциновані люди мають підвищений ризик розвитку цієї хвороби.
  • Уникання приміщень може захистити вас, якщо ви не отримали вакцину проти COVID-19.
  • Знизити ризик може вакцинація, дотримання заходів безпеки, таких як носіння масок та фізичне дистанціювання, а також максимально активна діяльність на свіжому повітрі.

Через варіант Дельта в США зростає кількість випадків COVID-19.

За даними Університету Джона Хопкінса, протягом останнього тижня липня нові випадки зросли у 48 штатах щонайменше на 10 відсотків порівняно з попереднім тижнем.

Нові випадки зросли на 50 відсотків у 34 штатах, де спостерігалося зростання.

“На новий варіант COVID-19 Дельта зараз припадає [більше] 80 відсотків випадків в США. Він дуже заразний”,- розповіла «Healthline» доктор Каті Кемпер, професор Медичного коледжу при Університеті штату Огайо та викладач для стипендії AIHM.

«Кожен, хто може вакцинуватися, повинен це зробити. Це допомагає захистити їх і тих, хто не може отримати вакцину через стан здоров’я або вік (на даний момент молодше 12 років) », – сказала вона.

Кемпер зазначила, що хоча вакцини забезпечують від 80 до 90 відсотків захисту у разі зараження важким випадком, що потребує госпіталізації або призводить до смерті, вони не є на 100 відсотків ефективними.

Вона зауважила, що хоча для вакцинованої особи не є неможливим отримати важкий випадок COVID-19, що призводить до госпіталізації та навіть смерті, це трапляється надзвичайно рідко. Безпрецедентні випадки трапляються у невеликої кількості щеплених людей, але вони, як правило, безсимптомні або призводять до легкої форми захворювання.

Однак невакциновані люди ймовірніше зможуть заразитися вірусом, мати симптоми, серйозно хворіти або потребувати госпіталізації й померти.

Кемпер каже, що “на даний момент понад 90 відсотків госпіталізованих та помераючих від COVID-19 не щеплені”, хоча лише близько 40 відсотків дорослих США не щеплені.

Як нещеплені люди можуть знизити ризик

Якщо ви не щеплені, уникайте скупчення людей на вулиці, і особливо там, де всередині є такі місця, як бари, ресторани, кінотеатри, концерти та спортивні заходи, розташовані в районах з низьким загальним рівнем вакцинації.

“Щоразу, коли збирається більше людей, існує більший ризик зараження вірусом від інших нещеплених людей і навіть від дуже невеликого відсотка щеплених людей, які можуть передати вірус”, – сказав Д-р Роберт Емлер, декан Нью -Йоркського медичного коледжу Школи медичних наук та практики і колишній головний лікар Агентства з питань токсичних речовин та реєстру хвороб  CDC.

Він додав, що сприйнятливість зберігається, поки ви не зробите щеплення або не заразитесь вірусом – останній варіант більш небезпечний.

«Є багато суперечливої ​​інформації. Нам всім слід уникати дебатів по телебаченню та в Інтернеті, а натомість заохочувати наших друзів та близьких зробити щеплення якомога швидше. До цих пір це мало найбільше значення для полегшення пандемії, і досі є найкращим рішенням “, – сказав Емлер.

Місця, яких слід уникати, якщо ви не щеплені

Якщо ви не вакциновані, Емлер радить носити маску, триматися подалі від людей і якнайшвидше залишити громадські місця чи місця масового скупчення людей.

Як правило, Центр з контролю та профілактики захворюваності (CDC) стверджує, що у вас є менша ймовірність зараження вірусом, що викликає COVID-19, якщо ви:

  • дотримуйтесь активного відпочинку
  • тримайтеся як мінімум на відстані 6 футів від інших
  • обмежуєте час, проведений з людьми, з якими ви не живете

Перед тим, як вийти, CDC пропонує зважити наступне для оцінки ризику:

  • Чи поширений COVID-19 у вашій громаді?
  • Чи є ймовірність близького контакту з хворою людиною або з тими, хто не носить маску (і може хворіти безсимптомно)?
  • Чи є у вас загроза важкої форми хвороби?
  • Чи вживаєте ви щоденних заходів, щоб убезпечити себе від COVID-19?

Якщо ви не щеплені, ви можете уникати таких місць, щоб знизити ризик до повної вакцинації:

Бари та ресторани

Ніщо не зрівняється зі спілкуванням з друзями та родиною за смачною їжею та напоями. Проте в барах може бути не найкраща вентиляція.

Вони також часто переповнені людьми, що ускладнює їх перебування на відстані. І, швидше за все, вони повні людей, яких ви не знаєте, що робить вас уразливими до можливого впливу, якщо ці люди не вживають заходів безпеки проти COVID-19.

І весь сенс перебування в барі чи ресторані – це пити, їсти та розмовляти, що важко зробити із маскою.

CDC рекомендує наступне як альтернативу вечері в ресторані:

  • взяти їжу на винос
  • доставити їжу додому
  • їсти на вулиці, де столи розташовані на відстані не менше 6 футів один від одного

Кінотеатри, концертні зали та церкви

Розваги – це чудовий перепочинок від роботи і часто приносить радість, а богослужіння може бути тим, що підтримує вас у важкі часи, такі як пандемія.

 

Але, як і бари та ресторани, тут є багато невідомого: скільки людей збереться в театрах чи церквах, хто щеплений, хто заразився на COVID-19, хто більш вразливий.

Перш ніж брати участь у цих заходах, дізнайтеся, скільки буде присутніх, як довго триватиме захід чи служба, а також чи буде застосовано фізичне дистанціювання та носіння масок.

Якщо ви вважаєте, що ситуація надто ризикована, продумайте наступні альтернативи:

  • перегляд фільму на вулиці з автомобіля
  • фільм на задньому дворі на проекторі або екрані
  • концерт на вулиці з автомобіля або перегляд віртуального концерту

Стосовно продовження відвідування служби у вашому приході, віртуальні служби чи зібрання на свіжому повітрі меншими групами людей, які можуть фізично дистанціюватися та носять маски, є більш безпечною альтернативою зібранням у приміщенні.